ویرایش محتوا
درمانگاه شبانه روزی خیریه فاضل

درباره ما

🔻 درمانگاه شبانه‌روزي عمومی و تخصصي فاضل با هدف ارتقاي سلامت مردم منطقه شمال شهر اصفهان در سال 1395 به صورت خیریه فعاليت خود را آغاز نموده است.

با ما تماس بگیرید

آشنایی با انواع افسردگی

 • خانه
 • -
 • بیماری های روحی
 • -
 • آشنایی با انواع افسردگی
آشنایی با انواع افسردگی

آشنایی با انواع افسردگی

انواع افسردگی همراه با علائم و نشانه‌های خاص مشخص هستند. از مهم‌ترین این نشانه‌ها می‌توان به تاثیرگذاری بر خلق و خوی افراد اشاره کرد. شناسایی این بیماری در افراد به شکل‌های مختلف صورت می‌گیرد. افراد درونگرا که از بیماری افسردگی رنج می‌برند، به دلیل داشتن خلق و خوی آرام و ساکت، سخت قابل شناسایی هستند. "</p

ابتلا به افسردگی مرتبط به سن خاصی نیست و افراد در سنین کودکی تا سالمندی ممکن است به این بیماری دچار شوند. انواع افسردگی شامل مجموعه‌ای از بیماری‌های روحی است که شناسایی آن‌ها نیاز به تخصص و دانش کافی دارد. برخی افراد، با وجود اینکه چندین سال به افسردگی دچار هستند، دلیل رفتار خود را به مشغله کاری نسبت می‌دهند. احساس غم و ناامیدی، اختلال در خواب، عدم تمرکز، تغییرات در غذا خوردن، و تغییر در خلق و خوی از مهم‌ترین نشانه‌های انواع افسردگی به شمار می‌آیند.

مراحل اختلال های افسردگی:

 • افسردگی شدید:

یکی از شدیدترین انواع افسردگی در جامعه، افسردگی MDD، به عنوان افسردگی بالینی نیز شناخته می‌شود. این نوع افسردگی هیچ ارتباطی با شرایط مالی یا روابط خانوادگی و عاطفی ندارد. به طور عمده، فرد ممکن است در بهترین حالت ممکن زندگی کند اما با علائم و مشکلات زیر روبرو شود:

– حس بی‌ارزشی
– خستگی و بی‌خوابی
– تغییر در عادات غذاخوری
– تصور خودکشی برای پایان دادن به مشکلات
– بی‌میلی نسبت به فعالیت‌هایی که قبلاً لذت برانگیز بودند

 • افسردگی سیکلوتیمیک:

این نوع افسردگی به عنوان افسردگی مزمن شناخته می‌شود و علائم آن به مدت بیش از دو سال ادامه دارند. درمان این نوع افسردگی نیازمند توجه و زمان بسیار است و هر گونه عدم درمان ممکن است بازگشت بیماری را به دنبال داشته باشد. علائم این نوع افسردگی شامل:

– احساس گناه
– گوشه‌گیری و انزوا
– ناتوانی در تجربه لذت
– احساس یاس و ناامیدی
– بی‌خوابی یا خوابیدن زیاد
– خستگی زیاد و کمبود انرژی
– احساس غم و اندوه شدید
– عصبانیت ناگهانی با تحریک‌پذیری بالا

 •  افسردگی دو قطبی:

این نوع افسردگی با تغییرات شدید در مزاج فرد همراه است، که از حالت خوشحالی به حالت غمگینی متغیر است. درمان این نوع افسردگی گاهی اوقات نیاز به بستری شدن فرد در بیمارستان دارد. علائم این نوع افسردگی شامل:

– تنبلی
– بی‌قراری
– بی‌ثباتی
– بلاتکلیفی
– نداشتن عزت نفس
– عصبی تحریک‌پذیر
– تفکرات بزرگ و واهی
– رفتارهای مخاطره‌آمیز

 • افسردگی بعد از زایمان

این نوع افسردگی در زمان بارداری و پس از زایمان به وجود می‌آید و علائم آن معمولا تا ۲ تا ۳ هفته پس از زایمان ادامه دارد. علائم این نوع افسردگی شامل:

– نوسانات خلقی
– گوشه‌گیری از جمع
– تغییر در خورد و خوراک
– احساس پوچی و درماندگی
– بی‌تفاوتی نسبت به اشخاص مهم زندگی
– حس بی‌ارزشی و بی‌کفایت بودن
– عدم توانایی در برقراری ارتباط با نوزاد

 •  افسردگی پیش از قاعدگی(PMS)

علائم این نوع افسردگی معمولاً در دوره پیش از قاعدگی یا همان پریود قابل مشاهده است و شامل:

– حس بد عصبانیت بی‌دلیل
– برخورد نامناسب با دیگران
– استرس و اضطراب
– تنش‌های کاری

– بی‌میلی به غذا
– احساس غم بالا

 •  افسردگی غیر عادی آتیپیک:

این نوع افسردگی به دنبال رویدادهای مثبتی رخ می‌دهد و علائم آن شامل:

– درد‌های متفاوت
– افزایش اشتها و وزن
– خلقیات تحریک‌پذیر
– اختلال در خورد و خوراک
– خوابیدن زیاد یا بی‌خوابی مزمن
– حس طرد شدن توسط خانواده و دوستان

 

اختلال سیکلوتیمیک یا دوره‌ ای

اختلال سیکلوتیمیک یادوره‌ای یک اختلال روانی است که به تغییرات گسترده در مزاج فرد مبتلا اشاره دارد. این اختلال شامل دوره‌های افسردگی و هیپومانی می‌شود.

۱. افسردگی:
در دوره افسردگی، فرد نشانه‌های شدید افسردگی را تجربه می‌کند. این شامل احساسات ناامیدی، کاهش انرژی، افکار منفی در مورد خود و دیگران، از دست دادن لذت در فعالیت‌ها، مشکلات خواب، و حتی افکار خودکشی ممکن است باشد.

۲. هیپومانی:
در دوره هیپومانی، فرد از افسردگی خارج شده و به یک حالت بالا انرژی و خلق و خوی بالا و اکتیو می‌رسد. افراد در این دوره ممکن است احساس افتخار زیادی داشته باشند، انگیزه و انرژی زیادی برای انجام فعالیت‌ها داشته باشند، و احتمالاً اقدامات پرخاشگرانه‌تری انجام دهند. اما در هیپومانی، افراد هنوز مانعی از کارهای ریاست می‌آیند و عمدتاً مشکلات اجتماعی و شخصی را به وجود نمی‌آورند.

۳. اختلال دوره‌های تغییر مزاج:
اگر فرد حداقل یک دوره از افسردگی شدید را تجربه کرده باشد و حداقل یک دوره از هیپومانی را تجربه کرده باشد، به او تشخیص اختلال دوره‌های تغییر مزاج می‌دهند.

۴. اختلال دوره‌های تغییر مزاج نه‌چندان شدید:
در این حالت، فرد حداقل یک دوره از افسردگی را تجربه کرده و حداقل یک دوره از هیپومانی را نیز تجربه کرده است. اما هیپومانی در اینجا کمی ملایم‌تر است.

۵. اختلال مختلط تغییر مزاج:
در این اختلال، فرد تغییرات مزاجی ملایم‌تر از هیپومانی به افسردگی را تجربه می‌کند، اما نه به شدت لازم برای تشخیص اختلال دوره‌های تغییر مزاج. این تغییرات مزاج به طور مداوم برای دو سال یا بیشتر ادامه دارد.

آشنایی با افسردگی از اختلالات نیازمند تشخیص و درمان حرفه‌ای است. افراد مبتلا به اختلال دوره‌های تغییر مزاج با مشاوره، داروها، و در موارد شدیدتر، بستری شدن، مدیریت می‌شوند.

سلامت باشید.

خواندن این مطلب شاید برای شما مفید باشد

ارسال دیدگاه